Top Panel
Salı, 20 Mart 2018

Acil Eylem Öncesi Hazırlık: Çalışma alanlarında çalışmaya başlamadan önce, oluşacak acil durumlar için, çalışma öncesi ön hazırlık yapılması gerekmektedir. Acil durumlar için çalışma öncesi yapılacak hazırlıklar en az olmalıdır

 

 1. Öncelikle aracınızı çalışma alanın çıkışına ve aracın önü çıkış yönüne bakacak şekilde park ediniz.
 2. Çalışma alanı yetkilisine kendinizi tanıttıktan ve yapacağınız işi belirttikten sonra acil durumlar için ilk müdahalede kullanmanız gereken, elektrik panosunun, acil stop butonunun yerlerini sorunuz ve emniyete alınız.
 3. Aynı şekilde çalışma alanı acil eylem planının olup olmadığını varsa yerini öğreniniz ve inceleyiniz. Eğer yoksa firmamız tarafından hazırlanan Acil Eylem Planı formunu doldurunuz.
 4. Çalışma öncesinde istasyondaki riskleri tespit ediniz.Acil durumlarda çalışma alanınıza en yakın hastane iletişim bilgilerini, acil eylem planı formuna yazınız.
 5. Acil Eylem planında, acil durumlarda toplanma noktasını belirleyiniz.
 6. Acil durum müdahaleleri için kullanacağınız ilkyardım çantası, yangın tüpü ve yangın battaniyesi gibi güvenlik malzemelerini rahat ulaşılabilecek noktalara koyunuz. Bu malzemelerin etkin olarak kullanabilirliğini denetleyiniz.
 7. Acil Eylem Planı formunu açık ve anlaşılır bir şekilde doldurunuz ve herkesin rahatca görebileceği bir noktaya asınız.
 8. Acil Eylem Planı oluşturulduktan sonrasında oluşacak acil durumlarda acil eylem planı aşağıda belirtildiği şekilde uygulanacaktır.
 9. Acil durum esnasında (yangın, kaza, patlama) kesinlikle panik yapmadan sakin davranmaya dikkat edilmelidir.
 10. Kaza yangın, patlama türünde ise en yakın yerdeki alarm butonuna basılmalı ve panodan sigortalar kapatılmalıdır.
 11. Gerekli yerler aranıp durum bildirilmelidir.  (İtfaiye-110, Ambulans-112, Polis-155, Jandarma-156)
 12. "Ne, nerede, nasıl oldu ve sonuçlar" hakkında bilgi verilmelidir. Müdahale imkanında yangın tüpü ve yangın hortumu kullanılmalıdır. Bütün ekibin yangına nasıl müdahale edilmesi gerektiğini öğrenmesi gerekiyor.

Olay sırasında karışıklığı önlemek ve daha hızlı hareket edebilmek için daha önceden bu gibi durumlarda kimin ne yapacağı ile ilgili görev dağılımı yapılmalıdır. (Kurtarma Ekibi, Yangın Söndürme Ekibi, Koruma Ekibi, İlk Yardım Ekibi) olarak ekipler halinde tanımlar yapılmaktadır.